08.05.2018   ·   Новини   ·   Наразі коментарів немає

Функціональні навички – Шлях до незалежності дітей з аутизмом

Функціональні навички – це необхідні людині у повсякденному житті навички, з метою підвищення її здатності досягти максимальної незалежності та соціальної адаптації.

Важливо розвивати ці навички, оскільки якщо певні дії, обов’язкові до виконання, не будуть зроблені людиною самостійно, вона потребуватиме допомоги з боку інших. Функціональні навички включають в себе: комунікацію, безпеку, вибір, самообслуговування, відпочинок та дозвілля, професійні навички.

Іноді батьки та вчителі дітей з аутизмом приділяють більшу увагу академічним навичкам, ніж навичкам повсякденного життя. Деякі можуть вважати, що щоденні функціональні навички менш важливі. Насправді, дефіцити у повсякденних життєвих навичках можуть бути присутні у людей з РАС незалежно від рівня інтелекту. 

Навчання функціональним навичкам також допомагає пом’якшити деякі види небажаної поведінки (наприклад, агресії та аутоагресії), спонукаючи людину обирати альтернативні навички. Наприклад, навчити дитину робити вибір та вказувати на те, чого вона хоче, дає їй засіб виразити свої побажання. Це може зменшити розчарування та вірогідність виникнення та участі у неадаптивній поведінці.

Навички визначаються як функціональні до тих пір, поки результат підтримує незалежність дитини. Для деяких дітей ці навички можуть полягати у самостійному прийомі їжі, для інших дітей – це може бути навчання користування автобусом. 

Як обрати функціональні навички для навчання? Важливо обрати навички, які мають значення особисто для дитини та його родини, ті навички, які дозволять бути незалежним якнайбільше.

Ефективний спосіб навчання функціональним навичкам – використання аналізу завдань, тобто дроблення складної дії чи послідовності дій на окремі реакції. Результатом аналізу завдань є покрокове навчання послідовним реакціям, та навчання кожній з цих реакцій, які в подальшому складають весь ланцюжок поведінки. 

Аналіз завдань проводиться на індивідуальній основі  і для проведення аналізу завдань необхідно враховувати: вік, загальний рівень навичок, ступінь розладу розвитку, попередній досвід. Від цього залежить наскільки детально потрібно дробити ланцюжок поведінки. Для окремих випадків, необхідно розбивати окремі ланцюги на більш дрібні частини, щоб навчати кожній частині окремо.

Процедура повинна бути послідовною, але її необхідно практикувати в різних умовах та з різними людьми, щоб навчити дитину застосовувати цю процедуру у будь-якій відповідній ситуації. Це призводить до ефективного узагальнення. Для тих, хто відчуває складності із узагальненням, з самого початку важливо проводити навчання в контексті. 

Підкріплення є важливим компонентом навчання функціональним навичкам. При виконанні процедури з використанням мотиваційних предметів та дій, збільшується ймовірність того, що дитина буде займатися навичкою чи рутиною і у подальшому.

Візуальна підтримка – дуже важливий інструмент, що може допомогти ефективно підтримувати аналіз завдань (моделінг, відео-моделінг, візуальний розклад і т.д.).

Водночас, не слід недооцінювати важкість завдання – це навчання і це процес, а процес займає час. Тому треба серйозно налаштуватися, це велика і наполеглива праця, яка неодмінно принесе свої плоди!!!

При правильному впровадженні в індивідуальну програму навчання функціональним навичкам, що відповідають віку та цілям, дитина отримує наступні переваги:це призводить до покращення якості життя дитини;

  • це покращує соціальну взаємодію з однолітками;
  • знижується навантаження на батьків чи опікунів, оскільки дитина стає більш самодостатньою і це покращує якість життя родини;
  • це розширює можливості інтеграції у суспільство;
  • це заохочує розвиток певних інтересів та зменшує ймовірність виникнення небажаної поведінки та невідповідних інтересів;
  • зближення з однолітками призводить до збільшення соціальних можливостей та почуття приналежності через спільні інтереси;
  • в кінцевому результаті має призвести до отримання середньої освіти та працевлаштування.
Замовити дзвінок

Адміністратор зателефонує Вам через декілька хвилин.